SORU / CEVAP

 • SORU 1: Kitap Bilişim, sektöre nasıl bir yenilik getiriyor?

  İnternetten kitap satabilmek için; kitap e ticaret sitesi, kitap verileri entegrasyonu ve sipariş geldiğinde sattığınız kitapları hızla temin edip göndermeniz gerekmektedir. İstanbul dışında bu operasyonu yapabilmeniz neredeyse imkansız. Kitap Tedarik, İstanbul dışına çıkamayan kitap e ticaretini Türkiye’nin her bölgesinde rahatlıkla yapılabilir hale getiriyor.

 • SORU 2: İnternette e-ticaret siteleri satılıyor. Onlarla kitap satışı yapmak istiyorum.

  Kitap e ticari bildiğiniz herhangi bir ürün satışından farklılık arz ediyor. Kitap datasının büyüklüğü, kategori yapısı, yayınevi ve yazara göre gruplama bu sektöre özeldir. Kitap e ticaretine ve data entegrasyonuna uygun alt yapı olması gerekir.

 • SORU 3: Neden e - ticaret?

  Kitapçılık yapıyor veya müşterileriniz kitap soruyorsa, tüm yeni çıkan veya sorulan kitapları stoklarınızda tutmanız hem işyerinizin alanı, hem de stok maliyeti açısından zor. Çünkü bugün yeni olan bir kitap, 2-3 ay sonra satış ivmesini kaybedecek ve sizin müşterileriniz tarafından bir daha hiç aranmayacak olabilir. Fakat internet öyle mi? Hiç tanımadığınız kişi de müşteriniz olabilir. Stok maliyeti yok, depolama alan sıkıntısı yok, yeni çıkan kitabı daha getirtemedim korkusu yok.

 • SORU 4: Drop Ship Nedir?

  Herhangi bir ürünü stoklamadan hatta hiç görmeden satmanıza olanak sağlayan bir sistem. Ülkemizde bu sistemden haberdar olanların sayısı çok az olsa da yurt dışında bu işi tam zamanlı olarak yapan ve ciddi kazançlar sağlayan insanların sayısı hiçte az değil. Bu iş için evlerinde küçük oda ofisler kurup satışlarını burada takip eden insanlar mevcut.

  Dropship'in en güzel yanı tedarikçi firmanızın sizler için her şeyi yapıyor olması. Böylece stoklama derdi yani bir başka deyişle sermaye gereksinimi ortadan kalkıyor. Ayrıca mal elimde kalır mı endişesi de taşımıyorsunuz. Kitap Bilişim Drop Ship sistemi ile çalışmaktadır.

 • SORU 5: Günlük satışlardan, her gün gelen üyelerden haberim nasıl olacak?

  Sitenizin yönetici panelinden satışlarınızı, üye sayınızı ve kazancınızı takip edebilir, bunları raporlayabilirsiniz.

 • SORU 6: Site sahibi olarak neler yapmalıyım?

  Herhangi bir e-ticaret sitesinden farklı çalışmıyor. Reklam bannerlarını hazırlayıp, vitrindeki kitapları düzenleyebilir, dönemsel kampanyalar yapabilirsiniz. Facebook ve google'da ürün bazlı veya marka bazlı tanıtım yapabilirsiniz. Kitap Bilişim sitenizde satış yapıldıktan sonra biz sizin adınıza çalışmaya başlayıp, ürünü temin edip, müşteriye ulaştırır.

 • SORU 7: Her gün yeni kitaplar çıkıyor. Onları kim takip edip siteye yükleyecek?

  Kitap Bilişim yeni çıkan, fiyatı, kapak resmi değişin ve baskısı tükenen ürünleri tespit edip, sitede bunları günlük olarak günceller.

 • SORU 8: Sitede tüm ürünlerde belli bir indirim, fakat yeni çıkanlarda daha fazla indirim yaparak müşteri çekmek istiyorum.

  İndirim oranları tamamen sizin kontrolünüzdedir.

 • SORU 9: Lojistik merkezimiz nerede?

  Lojistik hizmetlerini hızlı yapabilmemiz için Kitap Bilişim, İstanbul İkitelli'de bulunan Kida Kitap Dağıtım A.Ş. binasında faaliyet göstermektedir. Gelen siparişler burada hazırlanarak müşteriye ulaştırılır.

 • SORU 10: Kredi kartı ile tahsilat için bankalarla sanal pos anlaşması?

  Kitap Bilişim, Tam Çözüm paketi kullanacak müşteriler için sanal pos anlaşmasını ve entegrasyonunu tamamladı. Sizin herhangi bir masraf yapmanıza ve banka ile anlaşmasınıza gerek kalmadı.

 • SORU 11: Müşteriye fatura nasıl kesilecek?

  Müşteri ürün aldığında faturalandırma Kitap Bilişim tarafından yapılır. Müşteriye giden faturada sitenizin logosu bulunmakta ve müşteri farklılık algılamamaktadır.

 • SORU 12: Hangi kargo ile çalışılmaktadır?

  Aras ve Ptt Kargo ile anlaşma yapıldı. Yapılan bu anlaşmadaki fiyatlar siteniz içinde geçerlidir.

 • SORU 13: Siparişlerdeki kargo ücretini kim öder?

  Sitede yapılan ticaret tamamen size ait. Size Ptt ve Aras kargonun anlaşmalı fiyatları sunuluyor. Kaç liralık sepette kargonun ücresiz olacağı, kapıda ödeme olup olmaması, müşterinin ödeyeceği kargo fiyatlarını siz belirliyorsunuz.

 • SORU 14: Kapıda ödeme sistemi var mı?

  Hem Ptt, hem de Aras kargoda kapıda ödeme sistemi bulunmakta. Fakat kapıda ödemeli satışlarda müşterinin siparişi almamasından dolayı zarar oluşmaktadır. Sitelerde kapıda ödeme sistemi, site sahibinin isteğine bırakılmıştır.

 • SORU 15: Tamam, almaya karar verdim. Bu sistemin içinde neler var.

  Size sunulan farklı tasarımlardan beğenip karar veriyorsunuz. Sonrasında Kitap Bilişim anahtar teslim bir site yapıp, satışa hazır hale getiriyor. İçinde kitap dataları, banka pos entegrasyonu, kargo şirketleri ile anlaşmalar, fatura kesilebilmesi hepsi hazır.

 • SORU 16: Kazancınız nasıl ödenir ?

  Yönetim panelinde oluşan kazancınızın üzerine % 18 Kdv ilave ederek faturanızı kesip, gönderebilirsiniz. Faturanız geldikten sonra Kitap Bilişim bir önceki ayın gelirini her ayın 25’inde banka hesabınıza yatırır.